Altın ve doların gözü OVP’de! Erdoğan açıklayacak

Altın fiyatları, Fed verilerinin etkisiyle dalgalı bir seyir izliyor. Haftanın ilk işlem gününe 1940 dolar seviyesinde başlayan ons altın fiyatı 1926 dolara kadar geriledi. Dalgalı seyrini dengelemeye çalışan ons altın 6 Eylül gününe yükselişle başladı. 

6 Eylül sabahında ons altın 1926 dolara alıcı bulurken, gram altın 1680 liradan el değiştiriyor.

Güncel altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2751 lira

Yarım altın 5520 lira

Cumhuriyet altını 11006 lira

Gremse altın 27178 liradan satılıyor

DOLAR VE EURO’DA SON DURUM

Dolar, 6 Eylül 2023 sabahında 27 lira bandının hemen altında işlem görüyor.

Spot piyasada güncel döviz satış fiyatları:

Dolar 26,7392 lira

Euro 28,7128 lira

Sterlin 33,5936 lira

Ruble 0,2754 liradan el değiştiriyor.

PİYASALARIN GÖZÜ OVP’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüksek enflasyonu indirmek ve  ithalatı azaltıp ihracatı artıran bu yolla cari açığı azaltmayı amaçlayan Orta Vadeli Program’ı(OVP) bugün saat 14’te Beştepe’de açıklayacak. 

Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında enflasyonla mücadeleyle ilgili olarak, “Bir yandan hayat pahalılığını körükleyen, psikolojik faktörler ve bu durumu fiyatlara yansıtan mekanizmalarla mücadele ediyor, bir yandan enflasyonu düşürecek programları uyguluyoruz” demişti. 

OVP’de son düzenlemeler kabine toplantısında yapıldı. Bugün nihayet duyurulacak. 

Ağustos ayı enflasyonunun tahminleri aşmasıyla birlikte küresel yatırım bankaları teker teker Türkiye tahminlerini yükseltmeye başladı. JP Morgan yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 3 artırarak yüzde 65’e yükseltti. Bank Of America enflasyon tahminini yüzde 70’e yükseltirken, Morgan Stanley yüzde 66’a çıkardı. 

Öte yandan Türkiye’nin en yüksek ithalat kalemlerinden biri olan petrol fiyatlarında Suudi Arabistan’ın kesintileri uzatmasıyla birlikte artış görülüyor. Brent petrol 90 dolara çıkarak Kasım 2022’den beri en yüksek seviyeyi gördü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x