Apple satışlarını arttırmak için uygun fiyatlı iPhone modeli üzerinde çalışıyor

Apple, Çin pazarında ve genel olarak Asya’da uzun süredir iPhone satışlarından memnundu. Ancak son zamanlarda, Çinli akıllı telefon üreticilerinin başarısı ve Çin hükümetinin yabancı markalara uyguladığı yasaklar nedeniyle satışlar beklentilerin altında kalmıştır. Araştırma şirketi IDC’ye göre, global akıllı telefon satışlarında yılın ilk çeyreğinde %8’lik bir artış yaşanmasına rağmen, iPhone satışları %10 oranında düşüş göstermiştir. Apple’ın yaşadığı bu düşüşün ardında yatan asıl sorun, mevcut kullanıcıların yeni bir cihaz kullanmayı istememesi ve Apple‘ın daha fazla kullanıcıyı ekosistemine katma ihtiyacıdır. Şirketin, kullanıcılara yeni cihazlara geçiş yapmaları için yeterli teşvik sağlamadığı düşünülmektedir.

Apple‘ın, ürün yelpazesindeki her yıl yapılan küçük iyileştirmeler, birçok kullanıcının cihazlarını yükseltmeye değer görmemesine neden oluyor. Apple‘ın bu durumu çözme yolu yeni ürün serileri sunmak olabilir. Şirket, kısa vadede gelirlerini önemli ölçüde artırmayacak olmasına rağmen yüksek fiyatı ve kullanıcıların alışması gereken uzun süre nedeniyle Vision Pro’yu piyasaya sürdü.

Apple satışlarını arttırmak için uygun fiyatlı iPhone modeli üzerinde çalışıyor

iPhone SE modeli gibi daha uygun fiyatlı bir iPhone sunmak Apple için en iyi strateji olabilir. Apple, SE modelleri ile standart ve Pro modellerin yarısı fiyata telefonlar sunmasına rağmen, bu telefonların tasarımı eski kalmıştır. Diğer üreticiler 400 dolarlık fiyat aralığında güçlü kameralar ve büyük ekranlar sunarken, Apple, iPhone SE‘de tek kamera modülü ile sınırlı kalmıştır.

Apple şu anda yapay zeka konusunda rakiplerinden biraz geride olabilir; ancak, kullanıcı verilerini buluta göndermeye gerek kalmadan doğrudan iPhone’da çalışacak büyük bir dil modeli üzerinde çalışmaktadır. Bu, Apple‘ın kullanıcıların gizliliğini korumasına olanak tanıyacak bir adımdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x