Otomobil dünyasında şok gelişme, Nissan ve Honda birleşiyor; HonNis

Bu potansiyel ortaklık, sürdürülebilir mobiliteye doğru önemli bir adım olarak görülüyor ve her iki şirketin de çevreci taşıtlar konusundaki yenilikçi yaklaşımlarını birleştirerek, elektrikli araç piyasasında yeni standartlar belirlemesi bekleniyor. Bu gelişme, otomobil severler ve çevre dostu teknolojilere ilgi duyanlar için heyecan verici haberler arasında.

Fisker’in iflastan kurtulmasına yardımcı olabilecek olası bir hamle dışında, Nissan aynı zamanda geleceğin elektrikli araçları (EV) için Honda ile ortaklık kurmayı düşünüyor. Nikkei Asia’nın Nissan‘daki isimsiz kaynaklara dayandırdığı yeni bir rapora göre bu durum gündemde.

Nissan‘ın vizyonu, Honda ile ortak bir EV güç aktarım sistemine sahip olmak. Bu sistem, iki şirketin hem satın alımı hem de tamamen ortak bir EV platformunun tasarımını ve geliştirilmesini birlikte üstlenmesi anlamına geliyor. Görüşmelerin hala başlangıç aşamasında olduğu belirtiliyor.

Otomobil dünyasında şok gelişme, Nissan ve Honda birleşiyor; HonNis

Eğer görüşmeler ilerlerse, ortak pil temini ve araç geliştirme gibi konular masaya yatırılacak. Nissan‘ın bu olası ortaklıktaki amacı, bileşen tedarikinde iç kaynak kullanımının avantajlarından yararlanan Çin markalarıyla artan rekabet ortamında EV geliştirme ve üretim maliyetlerini düşürmek. Örneğin, BYD kendi pillerini üretiyor, unutmayalım.

Çin’de EV’ler şu anda satışların yaklaşık %20’sini oluşturuyor ve EV satışlarındaki büyüme, Çin’in geçen yıl Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük araç ihracatçısı (hacim olarak) olmasını sağladı. Japonya’da EV’ler pazarın sadece %2’sini oluşturuyor, dolayısıyla orada yakalanması gereken çok yol var. Nissan-Honda ortaklığı, iki markanın maliyetlerini düşürmelerine ve bunun sonucunda satışları artırmasına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x